
RAZVOJ MENADŽERSKE KARIJERE
Menadžeri često postavljaju pitanja: Kako da napravim produktivan i dobar tim? Kako da bolje rešavam probleme? Da li je moj profesionalni stil uspešan ili ga treba malo korigovati? Na koje sve načine mogu da jačam odnose unutar tima? Koje veštine bi mogao da razvijem? Kako da uvodim pozitivne promene, kako da najbolje koristim vreme? Osećam da sagorevam i da sam pod stresom a ne mogu da se izborim sa svim zahtevim? Zašto način na koji vršim uticaj ne odgovara mojim zaposlenima? Imam puno očekivanja od sebe..? Osećam da pucam a moram da održim nivo radne uloge, kako?
Na brojna pitanja postoje odgovori kada se upoznamo kao i rešenja za rešavanje istih, vreme je da preuzmete odgovornost za sebe!
Menadžeri kao modeli
Korporativni krugovi, zabrinuti za zdravlje i produktivnost svojih timova uvode dodatne treninge i konsalting za svoje zaposlene, pri čemu menadžeri predstavljaju jednu od najugroženijih grupa.
Menadžeri predstavljaju modele u poslovnom okruženju i kao svojevrsni agenti promena, kreativni pojedinci, nosioci vrednosti i znanja, inovativni pojedinci, neophodno je da razviju svest o značaju preventivnog delovanja različitih psiholoških fenomena. Znanje i veštine koje su stekli čini ih kompetentnim u prepoznavanju disfunkcionalnih stanja u okruženju uz preuzimanje odgovornosti za sopstveni lični i profesionalni razvoj.
Izloženost visokom stepenu stresa, nedostatak vremena, razvoj rukovodećih veština,nepoznavanje psiholoških faktora i njihov uticaj na ličnost doprinose preduzimanju odgovarajućih strategijskih koraka u otklanjanju pomenutih neželjenih efekata. Menadžeri treba da rade na sebi kako bi uticali na sopstveni profesionalni i lični razvoj, da se ne odnose prema sebi i drugima kao prema mašinama i razvijaju svest da su pojedinci emotivna i ponekad iracionalna bića s mnoštvom ličnih i socijalnih potreba.
Pri tome, odgovornost za kreiranje psihološke klime organizacije, uz negovanje međusobnih odnosa i podrške, predstavlja veoma važnu funkciju i zadatak obrazovanih menadžera.
RAZVOJ KARIJERE ZAPOSLENIH
Na koji način da aktivno upravljam svojom karijerom? Šta mogu da učinim za sebe i svoj karijerni plan? Da li su se moji profesionalni interesi promenili ili samo neki segment? Postoje brojna uverenja zaposlenih..na ovom poslu mi nije dobro, nemam snage da ga menjam, radim stalno i nemam vremena da zastanem iako se osećam loše, nisam dobra u tome, šta ako napravim grešku, ne znam kako da dođem do izražaja na poslu, nemam jasne ciljeve? Kako da budem fleksibilna? Šta sa izazovima? Da li mi radni stil obezbeđuje uspeh?
Uložite trud i vreme kako biste bili zadovoljniji. Iskustvo pokazuje da vam čekanje rasipa energiju. Aktivno uz svog konsultanta ili psihoterapeuta radite na uspešnijoj karijeri i životu. Mi smo tu za vas..
Nove mogućnosti kao i pretnje na tržištu stvaraju osećaj nepredvidivosti u procesu planiranja svoje karijere. U takvim uslovima zaposleni se oseća nesigurno, uplašeno, dekoncentrisano i manje produktivno. Lične ambicije u kombinaciji sa novim poslovnim trendovima sve više oblikuju izbor karijere zaposlenih. Organizacija može u najboljem slučaju podržati težnje pojedinca u razvoju karijeru ako ima prepreke u razvoju karijere. Posao u tom slučaju ne predstavlja samo sredstvo za materijalnu nadoknadu, nego je neophodno posmatrati ga od strane pojedinaca kao prilika za učenje i jačanje veština potrebnih za razvoj karijere.
Potrebno je potražiti sebe izvan organizacije ukoliko zaposlenim nema podršku u samoj organizaciji. Rad na sebi, prevazilaženje prepreka koje vam donose teskobu, patnju, nervozu ili nezadovoljstvo nema razloga trpeti. Uradite sve što je u vašoj moći!
Investiranje u svoj razvoj kroz konsultantski rad ili putem treninga ima brojne benefite jer se na taj način povezuju organizacioni sa ličnim ciljevima zaposlenog. Tada se oslobađa unutrašnja motivacija koja se ogleda u dodatnom zalaganju ljudi. Rad sa zaposlenima uključuje prevazilaženje brojnih prepreka u radu od međuljudskih odnosa do operacionalnih problema, usvajanje promena, formiranje stavova, razvoj profesionalnih sposobnosti, bolju motivaciju. Suština je u pomoći ljudima-zaposlenima da usredsrede sebe tamo gde su najneophodniji.